Strona główna » Różne sposoby inwestowania pieniędzy

Różne sposoby inwestowania pieniędzy

Zaoszczędziłeś trochę pieniędzy i chciałbyś je pomnożyć? Jest na to wiele sposobów różniących się oczekiwaną stopą zwrotu oraz stopniem ryzyka. W poniższym artykule zostaną one pokrótce naświetlone.

Najmniej ryzykowną formą inwestowania są lokaty bankowe. Inwestycje tego typu nie są obarczone żadnym ryzykiem. Po prostu wybierasz odpowiadający Ci czas i oprocentowanie depozytu, wpłacasz pieniądze i po jakimś czasie dostajesz je z powrotem. Kwota jest bezpieczna nawet w przypadku bankructwa banku. Zyski są jednak niewielkie i wynoszą jedynie kilka procent rocznie.

Zobacz także: instytucje pozabankowe pożyczają za darmo – pierwszagratis.pl – szybkie pożyczki online

Większe możliwości dają fundusze inwestycyjne. Wpłacasz do nich pieniądze i oddajesz zarządzanie grupie ekspertów. Fundusze wiążą się jednak z ryzykiem. Można na nich sporo zyskać, ale i ponieść straty. Średni roczny zysk jest jednak wyższy niż na lokatach. Jest to więc dobra opcja dla osób, które planują długoterminowe inwestowanie, ale nie chcą same doglądać swoich pieniędzy. Fundusze dzielą się na wiele typów, oferujących różny poziom zysków i ryzyka.

Dla ludzi, którzy chcą mają więcej czasu na zarządzanie swoimi pieniędzmi oraz nie boją się ryzyka, wartą rozważenia opcją jest Giełda Papierów Wartościowych. Na niej górny limit zysków nie istnieje – można zarobić nawet tysiące procent rocznie. Trzeba jednak pamiętać, że można też wszystko stracić. Przed wejściem na giełdę trzeba się więc dobrze zapoznać z zasadami obrotu akcjami oraz opracować strategię, która pozwoli na maksymalizację zysków i ograniczenie ryzyka.

Jeszcze więcej zarobić można na giełdzie walutowej Forex. Inwestowanie tam jest również najbardziej ryzykowne, ze względu na występowanie tak zwanej dźwigni finansowej. Można więc mnóstwo zyskać, ale i nabawić się długów.

Zdecydowanie nie poleca się inwestowania w coś, czego się nie rozumie. Warto przechodzić przez opisane powyżej poziomy po kolei i bez pośpiechu. Okazji do zarobku jest bowiem bardzo dużo, a utracony kapitał może być ciężko odbudować.