Strona główna » Jak skutecznie zamknąć konto w banku

Jak skutecznie zamknąć konto w banku

Jeśli nie chcemy dłużej mieć konta w banku lub decydujemy się na jego likwidację i otwarcie w innym miejscu to zawsze możemy skorzystać z opcji jego zamknięcia. Zazwyczaj przyczyną tego rodzaju decyzji są wysokie opłaty związane z prowadzeniem rachunku i zbyt niska pozycja w rankingu lokat oraz rachunków, które w danym banku posiadamy. Aby zamknąć konto w banku najlepiej udać się do niego osobiście. Nie zawsze jednak jest to takie proste, jak nam się wydaje.

W momencie, gdy zakładamy rachunek bankowy mamy przed sobą wizję pewnej i godnej zaufania instytucji, która przejmuje nasze pieniądze, aby się nimi dobrze zaopiekować. Nie zawsze jednak ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości. Czasami okazuje się, że kupujemy kota w worku. Wówczas nie pozostaje nam nic innego, jak zrezygnować z posiadania rachunku lub zmienić bank na bardziej korzystny. Głównym źródłem problemów jest zazwyczaj nieznajomość regulaminu. Powinniśmy go bowiem bardzo dokładnie przeczytać zanim założymy rachunek bankowy. Jeśli czegoś w regulaminie nie rozumiemy to zawsze warto zapytać pracownika banku a wszystkie istotne informacje notować.

Każdy bank z reguły bardzo ułatwia otwieranie rachunków. Czasami wystarcza złożenie wniosku przez internet. Wszystko wydaje się być takie dziecinnie proste. Sytuacja komplikuje się w momencie, gdy chcemy owy rachunek bankowy zlikwidować. Wówczas osobista wizyta w banku nas nie ominie. Bardzo często zdarza się, że banki pomimo zamknięcia przez nas rachunku nadal go prowadzą i naliczają za to opłaty.

Pierwsza rzeczą, jaką powinniśmy zrobić zamykając nasze konto w banku to wypłacić pozostałe na nim środki, nawet te w wysokości kilku groszy mogą spowodować odmowę zamknięcia rachunku. Gdy tego dokonamy musimy udać się do działu obsługi klienta i złożyć tam najlepiej w formie pisemnej dyspozycję zamknięcia naszego rachunku. Bank od tej chwili ma 30 dni na zamknięcie naszego konta. Musimy jednak pilnować, aby przez ten miesiąc na nasze konto w banku nie wpłynęła żadna kwota pieniężna bowiem uniemożliwi to jego zamknięcie. Jest to szczególnie istotne w przypadku konta dla firm, na które mogą wpływać zaległe należności od kontrahentów (nawet po zamknięciu firmy).

Pomimo przeszkód, jakie stają nam na drodze w trakcie zamykania rachunku warto próbować tego dokonać. Może się bowiem okazać, że oferta innego banku bardziej będzie nam odpowiadała. Banki prowadzą rachunki oszczędnościowe w różny sposób. Jeśli otwieramy konto osobiste w banku a jego oprocentowanie nam nie odpowiada to wiedzmy, że oprocentowanie lokat, jakie bank posiada w ofercie jest na pewno dużo korzystniejsze. W pierwszej kolejności rozważmy założenie lokaty z zebranych na rachunku środków a dopiero potem zamknięcie konta.