Strona główna » Upełnomocnienie pracowników

Upełnomocnienie pracowników

Upełnomocnienie pracowników, po angielsku empowerment, jest procesem, podczas którego poszczególne jednostki lub zespoły pracownicze, zostają upełnomocnione. Dzięki temu mogą one same określać zakres sowich obowiązków oraz zadania, jakie muszą wykonać. Tacy pracownicy sami muszą kontrolować swoją pracę, wyznaczać sobie cele i kierunki działań w firmie. Przekłada się to na zwiększenie zaangażowania, jaki i poczucia odpowiedzialności za swoje czyny u pracownika.

Skutkiem tego procesu jest powstanie płaskich struktur w przedsiębiorstwie. Sprzyja to zwiększeniu innowacyjności, elastyczności, funkcjonowania firmy i zdolności kredytowej. W przedsiębiorstwie gdzie doszło do znacznego upełnomocnienia pracowników szefostwo spełnia funkcje centrum strategicznego i dostarcza sensowne wsparcie.

Taki system można porównać do specjalnego oddziału wojskowego, w którym każdy żołnierz, odpowiada za poszczególne zadania, ale musi wykazać się także własną inteligencją i umiejętnościami, aby zdobyć np. ważne informacje na temat położenia(rynku). Ma to doprowadzić do celów postawionych przez dowództwo. Tym dowództwem są prezes, rada nadzorcza, sztab główny, czasem właściciel przedsiębiorstwa. Żołnierze to natomiast pracownicy, którzy wykonują działania. Pod drugiej stronie znajdują się natomiast klienci, do których nasi „wojownicy” muszą właśnie dotrzeć. Wrogiem jest z kolei konkurencja, z którą „walczą” pracownicy.

Jak widzimy na tym przykładzie wszystkie osoby w przedsiębiorstwie posiadają spore możliwości, posiadają wspólne cele oraz dążą do ich realizacji. Zatrudnieni sprawują tutaj określone funkcje o dużym zakresie możliwości. Powoduje, iż czując odpowiedzialność, uwalniają swoje ukryte zdolności działania przedsiębiorczego oraz nowe pokład zaangażowania. Dzięki temu podejmują świadome i na ogół dobre decyzje w oparciu szczątkowe informacje. Empowerment opiera się właśnie na całkowitym uwolnieniu informacji w obiegu firmy.

Taki model sprawdza się z duży powodzenie w Stanach Zjednoczonych. Istnieje tam wiele takich korporacji, które posiadają poszczególne działy i opierają się na zasadach upełnomocnienia pracowników. Z kolei w Polsce ten model funkcjonowanie przedsiębiorstwa nie jest jeszcze zbyt popularny. Wielu pracodawców, prezesów czy właścicieli ma obawy, iż empowerment może nie wypalić, ze względu na ich braki zaufania w stosunku do poszczególnych pracowników, w skutek, czego niemożliwe jest zbudowanie odpowiedzialnego zespołu.

Polecana oferta: Projektowanie responsywne MoreDigital.pl